Bitkilerin Dna’ları Yeniden Değiştirilecek

Bitkilerin dna’larını değiştirmede yeni bir yöntem bulundu!

Kaliforniya Üniversitesi‘nde görevli bilim adamları yaptıkları bir çalışma sırasında kazara, bitkilerin DNA yapısını değiştirmede yeni bir yöntem buldular.

Kazara keşfedildi!

Markita Landry, mikroskobik bir inceleme yaparken hücreleri stabil tutması amacıyla kullandığı “nanatüp iskeleler”in hücrelerini deldiğini fark etti ve hücrelerden Dna’yı almak adına “kazara” yeni bir yöntem keşfetmiş oldu.

plasmidine. aktama. Bitki. Hücresine. genin bakteri tarafından. aktarılması. GDO lu bitki. Bitki. kromozomuna. yeni genin entegre olması. Kesilen. bölge.

Dna nasıl değiştirilir?Mevcut yöntemler nelerdir?

Aslında bitkilerin Dna’ları yıllardır değiştiriliyor.Bunun için iki yöntem kullanılıyor.İlki Agrobacterium isimli bakteriyel ile yapılıyor. Bakteriyelin bitki hücrelerini kuluçkaya yatırması ve bakterinin genlerini bitkiye aktarması ile gerçekleşiyor.

Diğer yöntem ise Dna ile kaplanmış metal nanopartiküller ile bitki Dna’sı değiştiriliyor.

Ancak iki yöntemde de bazı verimsizlikler olduğu konuşuluyor.

Yeni yöntemde ise bilim adamları karbon nanotüplerini roka ve buğday bitki hücrelerinin içine DNA yerleştirebilmeyi başardılar.

Bu keşif, gelecek yıllarda bitki Dna’sını değiştirmede yeni yöntemler ortaya çıkmasına sebep olabilir. Dahası hayvan ve insan Dna’larını değiştirmede yeni yeni yöntemler bulunmasınında önünü açabilir.

Dna’yı değiştirdik.Peki ya doğallık?

Değişen bitki Dna’ları ile daha verimli ürün hasadı gerçekleşse de, bu yeni yeni hastalıları beraberinde getirdi. İnsanlar “tok” kalırken aslında “hasta ve tok” oluyorlar.Değişen dna’lar ile gıdaların kalitesi ve tadı da eksi yönde değişiyor.

İlgili konumuz :
X-Men filmi Gerçek Mi Oluyor?Mutant İnsanlar Mı Geliyor?

Bulunan ve bulunacak olan yeni yöntemler devrimler yaratabilir yada açlığı önleyebilir ancak yeni hastalıklara davetiye çıkaracağı da geçmişten edindiğimiz acı tecrübelerle sabit.
Bilim insanları sürekli olarak DNA’yı değiştirme fikri yerine doğal yaşamı bozmadan, değiştirmeden alternatif yöntemler geliştirmelidir.
DNA’ değiştirmek yerine bakış açısını değiştirmelidir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.