Atatürk yeni görüntüler Abd Büyükelçisi ile Fransa Arşivinden!


Atatürk yeni görüntüler Abd Büyükelçisi ile Fransa Arşivinden gözleri yaşartan görüntüler!

Atatürk‘ümüzün yeni videoları Fransa devlet arşivinden.İlgili videolarda Atamız ülkemizin o yıllardaki gelişimini misafirlerine anlatıyor.

İzlerken çok duygulanacağınız bu videolarda, Türk sosyolog, tarihçi ve akademisyen, Mustafa Kemal Atatürk‘ün mânevî kızı Afet İnan‘da yer alıyor.

1 Milyon Ağaç ve Yedi Bin Koyun Yetiştirilmiş!

Atatürk, bir masanın etrafında oturan misafirleriyle karşımıza çıkıyor önce.Onlara Fransızca malumat verdikten sonra Tahsin beyi yanına çağırıyor.

Tahsin bey masaya dahil olduktan sonra Atatürk, Tahsin beye ithafen “Anlatır mısınız nasıl başladığınızı ilk sene burada” diyor.Tahsin bey Paşam” diye başlıyor ve yüreğimizde bir hasret deryası kıyıdan kıyıya vuruyor.Ve devam ediyor Tahsin bey “İlk sene başladığımız zaman, bütün bu görülen ağaçlı yerler çöl halindeydi, bir tek ağaç bile yoktu!” .

Tahsin bey,amerikan traktörleriyle birkaç sahada çalışmaya başladığından,beş senede 1 milyon ağaç dikildiğinden ve yedi bin koyun yetiştirdiğinden bahsediyor.

Atatürk Orman Çiftliği’nde Çok Değerli Anlar

Bu videoda, Atatürk ile Türk ve yabancı heyetlerin birlikte dolaştıkları
Atatürk Orman Çiftliği‘nde, önce küçük baş hayvanların kümeslerinden geçiyorlar.Tahsin bey anlatmaya devam ediyor.Türk hayvancılığında devrim niteliği taşıyan Kafkas ve Hollanda ineklerini tanıtıyor.

Muhteşem Bir Görüntü!Koyunlar Heyete Danslarıyla Eşlik Ediyor!

Bu videoda çobanın çaldığı kaval ile başlıyor.Müthiş bir giriş duygu dolu anlar.Heyet etraflarında dolaşan koyun sürüsünün ortasında kalıyor.

Yakın zamanlarda Atamızın hayvancılık politikasından da bahsedeceğiz ama videomuza devam edelim şimdi.Tahsin bey’in ilk videoda bahsettiği yedi bin koyunun ahenkli dansıyla, sanki Atasını selamlamasıyla geçiyor bu videomuz.

Afet İnan Büyükelçi’nin “Amerika Kadınları Hakkında Ne Düşünüyorsunuz” Sorusunu Cevaplıyor

İnanılmaz geliyor görüntüler.O kadar nazikler o kadar kibarlar ki gören Azerbaycan ve Türkiye temsilcileri sohbet ediyor sanır.
Afet İnan konuşuyor “Amerika kadınlarını takdir ederim çünkü siyasi haklarını tamamen kazanmışlardır.Türk kadınları da şimdiye kadar aldıkları haklar ile yetinmeyecekler ve devamı gelecek ” manasında açıklamasına devam ediyor.

Son görüntüde Atatürk ve misafirleri zamanın modern tarım faaliyetlerini de dolaşıyorlar ve görüntüler sona eriyor.

Bİ-ANKET

“Atatürk yeni görüntüler Abd Büyükelçisi ile Fransa Arşivinden!” üzerine 2 yorum.

  1. 1 milyon agaç kimin parasıyla dikildi 7 bin koyun halk için mi yetiştiirldi. Bir insan milletin parasını şahsı için kullanmıştır millet açken yapmıştır bunu padişahlar saraydan çıkmıyor diye yaygara yapanlar milleti bozuk para gibi harcamış

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.